صفحه ما در رسانه های اجتماعی

چهارشنبه 10 خرداد 1402

تولید روزانه ۱۴میلیون مترمکعب گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی تا پایان سال

مدیر برنامه‌‌‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به هدف‌‌‌گذاری تولید ۲۲۰‌هزار بشکه‌‌‌ای نفت از میدان مشترک آزادگان جنوبی تا پایان سال ۱۴۰۱، گفت: تا پایان امسال روزانه ۱۴‌میلیون مترمکعب گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی تولید خواهد شد.

به گزارش اقتصاد انرژی به نقل از ایرنا، کریم زبیدی با اشاره به اینکه تا پایان سال ۱۴۰۱ در میدان‌‌‌های غرب کارون، فاز نخست میدان آزادگان جنوبی باید به تولید ۲۲۰‌هزار بشکه نفت در روز برسد، افزود: افزایش تولید از میادین مشترک نفتی غرب کارون در دولت سیزدهم ادامه دارد.

وی تاکید کرد: در میدان مشترک پارس جنوبی نیز در تلاشیم تا پایان امسال تولید ۱۴‌میلیون مترمکعبی از فاز ۱۱ پارس جنوبی محقق شود.

زبیدی ادامه داد: در فاز ۱۴ پارس جنوبی نیز ۳ ردیف باقی مانده از پالایشگاه، راه‌‌‌اندازی خواهد شد.

مدیر برنامه‌‌‌‎ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: برنامه تولید از فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی نیز در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: در سال ۱۴۰۱ یکی از مهم‌ترین دغدغه‌‌‌ها، موضوع تامین گاز و سوخت زمستانی است. تلاش شرکت ملی نفت ایران بر این است که تولید حداکثری از پارس جنوبی داشته باشیم. به‌‌‌ عبارت دیگر فازهای پارس جنوبی که تکمیل نشده‌‌‌اند، فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ و پالایشگاه فاز ۱۴ باید نهایی و تکمیل شوند. با توجه به اقداماتی که در دستور کار داریم، امیدواریم امسال کمبود گاز نداشته باشیم.

زبیدی ادامه داد: در صورتی که با توافق در وین، تحریم‌ها برداشته شود، برنامه این است که تولید نفت و گاز از سال ۹۷ نیز بیشتر باشد.

وی با اشاره به اینکه در اسفند سال گذشته ظرفیت تولید نفت به ۸/ ۳ میلیون بشکه در روز رسید، گفت: اکنون امکان تولید این میزان نفت از میادین مختلف نفتی کشور وجود دارد.

مطالب مرتبط

نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار