صفحه ما در رسانه های اجتماعی

دوشنبه 8 خرداد 1402

تردید ژاپن در همراهی فوری با تحریم نفتی روسیه

فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن ساعاتی پس از اینکه برای اعمال تحریم علیه نفت روسیه بر سر جنگ در اوکراین، به سران گروه هفت پیوست، اعلام کرد توقف واردات نفت روسیه زمان می‌برد.

به گزارش اقتصاد انرژی به نقل از ایسنا، کیشیدا به خبرنگاران در توکیو گفت: هیچ تغییری در برنامه ژاپن در خصوص حفظ منافعش در پروژه‌‌‌های نفت و گاز طبیعی ساخالین ۱ و ۲ روسیه وجود ندارد. ژاپن بر سر اعمال تحریم علیه مسکو در واکنش به حمله نظامی به اوکراین، تحت فشار قرار دارد و همچنان به واردات نفت و گاز طبیعی از این کشور ادامه می‌دهد.

پروژه ساخالین ۲ نزدیک‌‌‌ترین پروژه LNG به ژاپن است و فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن ماه گذشته گفته بود این کشور به دلیل اهمیت استراتژیک این پروژه، از آن خارج نخواهد شد.

وزارت خارجه ژاپن در بیانیه‌‌‌ای‌‌‌ اعلام کرد نخست‌وزیر ژاپن در تماس با سایر سران گروه هفت و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در شب گذشته، گفت: دولتش به صورت کلی تصمیم گرفته است واردات نفت روسیه را ممنوع کند.

کیشیدا گفت: این تصمیم فوق‌العاده دشواری برای کشوری بوده که عمده انرژی موردنیازش را وارد می‌کند اما اکنون زمانی است که اتحاد گروه هفت از همیشه اهمیت بیشتری پیدا کرده است. تاثیر این ممنوعیت احتمالا محدود خواهد بود زیرا ژاپن تنها ۶/ ۳‌درصد از واردات نفتش در مارس از روسیه بوده است در حالی که ۸/ ۱۰‌درصد از زغال‌سنگ و ۸/ ۸‌درصد از گاز موردنیاز این کشور در سال ۲۰۲۱ از روسیه تامین شد. با این حال این اقدام ممکن است قیمت‌های بنزین را در این کشور بالاتر ببرد و نگرانی‌های تورمی را تشدید کند. ژاپن پیش از این برنامه‌‌‌هایی را برای توقف واردات زغال‌سنگ روسیه اعلام کرده اما زمان مشخصی را تعیین نکرده است.

مطالب مرتبط

نوشته بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار